b_350_0_16777215_00_images_maghalat_23432.jpg

برخی خوراکی ها علاوه بر اثرات درمانی بر جسم، اثراتی دوچندان مثبت بر سلامت روان و سیستم عصبی بدن دارند. با ما همراه باشید تا آن ها را معرفی کنیم.

استرس می تواند منجر به افزایش میل بدن به خوردن مواد غذایی فاقد ارزش تغذیه ای و افزایش ساخت هورمون چاقی و به دنبال آن بروز چاقی در نواحی مانند شکم، ران ها و میان تنه افراد شود. اما افراد حتی با وجود داشتن استرس می توانند از مواد غذایی خوشمزه استفاده کنند و به این ترتیب علاوه بر حفظ تناسب اندام میزان استرس بدن خود را نیز کاهش دهند.

میوه و سبزی های آنتی استرس

میوه ها و سبزیجات رنگی به دلیل داشتن آنتی اکسیدان، میزان استرس روزانه را کاهش داده و باعث شادابی و نشاط می شوند. متخصصان تغذیه توصیه می کنند تمام مواد غذایی از جمله میوه و سبزیجات رنگی مثل انواع توت ها، گیلاس و حتی مرکبات نارنجی رنگ باید حتما در طول روز مصرف شوند چرا که هر رنگ از میوه ها دارای آنتی اکسیدان قوی است.

آجیل فراموش نشود

آنتی اکسیدان ها با کم کردن استرس و افزایش توان بدنی منجر به کاهش بیماری ها شده و شادابی روزانه را تأمین می کنند. توت، تمشک، توت فرنگی و زغال اخته با وجود طعم شیرین خود مشهورترین آنتی اکسیدان ها برای جلوگیری از پیری زودرس و مبارزه با استرس هستند. مصرف این خوراکی ها همچنین می تواند اثرات مخرب استرس بر دستگاه گوارش و هضم غذارا نیز کاهش دهد. فلفل دلمه ای زرد و نارنجی نیز به دلیل داشتن کاروتنوئید که نشان دهنده یک آنتی اکسیدان قوی است به کاهش استرس بدن کمک می کند. مصرف حدود ۳ تا ۴ واحد برای مصرف سبزیجات و ۲ تا ۴ واحد برای میوه ها در طول روز ضروری است. دانه های آجیل نیز به طور طبیعی می توانند سبب تنظیم سطح قند خون، تنظیم اشتها و بهبود متابولیسم بدن شوند. در آجیل گروه ویتامین های B، روی، منیزیم و روغن های امگا ۳ و ۶ وجود دارد که همگی اثر مثبت بر اعصاب و رفع استرس می گذارند. در رأس همه ی این ها بادام است که می تواند استرس را از انسان دور کرده و اعصاب فرد را تعدیل می کند. بادام حاوی ویتامین B12، E، روی و منیزیم است که به تولید سروتونین کمک می کند. سروتونین تعدیل کننده ی اعصاب و از بین برنده ی استرس است و به نوعی استرس های کاذب را از بین می برد.

ماهی را به سفره بیاورید

ماهی های روغنی مانند ماهی سالمون و قزل آلا نیز به دلیل دارا بودن امگا ۳، ویتامین های گروه B، روی و منیزیم می توانند سبب کاهش استرس در افراد شوند.

روغن زیتون؛ مراقب شما

روغن زیتون یکی از ترکیبات بسیار مهم برای کاهش استرس در افراد است زیرا با اثر محافظتی از قلب و عروق از افراد به هنگام بروز استرس محافظت می کند.

خوشمزه ترین ضداسترس

آخرین ماده ی غذایی ضد استرسی که در اینجا معرفی می کنیم شکلات است. شکلات سبب ترشح ماده شیمیایی بتااندروفین در مغز می شود و به این ترتیب باعث رفع استرس می شود.

اطلاعات تماس

آموزشگاه علمی پسران و دختران سَرمـَــدان رشت

آدرس: رشت ؛ بلوار شهید رجایی (رشـتیان) ؛ مابین کوچه 27 و 29 ؛ جنب آژانس البرز ؛ پلاک 371 ؛ طبقه 2

تلفن: 33524952-013 / 09106698498 

واحد پسران: امیر محمود واحدی فر 09116504176

واحد دختران: زهرا پورمحسن 09116504175    

ایمیل: sarmadan1397@gmail.com

اینستاگرام و تلگرام: @Rasht_Sarmadan

سایت: www.sarmadan.ir